Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet z kawałka odrośli.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy spośród niej stworzyć wyrafinowane modele płotu. Na skutek tego nasz płot pozyska niepowtarzalny charakter a także będzie się faworyzować spośród płotów w otoczeniu.

Rosnące na posessji i mokrych torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zadomowiły się w lokalnych zieleńcach. Upodobaliśmy je za urodę i spectficzne kociaki. Nie są mozolne, pożądają tylko sporo nawodnienia i nie dużo światła. Zaspokoją się niejako wszelką ziemią.


Mało krzewów podoła także identycznie ekspresowo regenerować utracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby niezmiernie swobodnie odtwarzają także własny system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty bądź nawet złapany pęd zanurzony w mokrej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i podaruje zaczątek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, żeby z wierzb tworzyć zaplatane sztachety ogrodzeniowe czy płotki zalane liśćmi. Zapewne należałoby posiadać tak cudne płot. Najpoprawniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych cech:

generują prostolinijne, długie i nader plastyczne pędy – przez wzgląd na to można swobodnie formować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim okresie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do założenia takiego płotu z wierzby.

Kiedy mamy już projekt na kształt płotu, musimy dostać należyte wierzbowe pędy na płot. Niestety, natrafienie ich w warunkach prawdziwych jest ciężkie, albowiem dziko wzrastające krzewy sporadycznie emitują bardzo długie a zarazem prostolinijne pędy. Najlepiej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać parę latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wytypujmy najpierw miejsce w ogrodzie, niewiele przez nas nawiedzane a także w żadnym wypadku widzialne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam flancy, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć spośród dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy należy je namoczyć na 24 godziny w głębi, iżby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny błyskawicznie się grubieją, wskutek tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa przyklaskujemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosną kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy z rzadka przekraczają 2m, więc na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s